Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Insignie obce

Symboly obce Necpaly

Erb, pečať a vlajka tvoria trojicu základných symbolov obce. Na tvorbu každého z nich sa vzťahujú osobitné heraldické (náuka o erboch), vexilologické (náuka o vlajkách) a sigilografické (náuka o pečatiach) zákonitosti, pravidlá a zvyklostí.
Historickým symbolom obce Necpaly je postava sv. Ladislava, uhorského kráľa z 11.stor. Kráľom sa stal v r. 1077 a práve pri jeho korunovácii vznikla známa uhorská koruna, ktorú poznáme pod názvom Svätoštefanská. Atribútom sv. Ladislava je halapartňa, čo vychádza zo stredovekej legendy, podľa ktorej Ladislav zachránil devu Ladivu z rúk kumánskeho Tenepu a zabil ho práve takouto zbraňou. Stredovekí legendisti vytvorili zo sv.Ladislava vzor rytierstva - akúsi domácu podobu sv. Juraja - patróna rytierov. Sv. Ladislava s halapartňou vidno aj na našich minciach zo 14.stor.
Vzhľadom na to, že sa postava sv.Ladislava vyskytuje vo viacerých pečatiach našich miest a obcí je dôležité zachovať štylizáciu znamenia podľa historickej pečate obce Necpaly. Týka sa to nielen postavenia rúk, ale najmä zachovania štyroch majuskulných (veľkých) písmen S L R V - čo znamená Sanctus Ladislaus Rex Ungariae - Sv.Ladislav, kráľ Uhorska. V tejto súvislostí treba pripomenúť, že názov kráľovstva sa v stredoveku písal jednak ako Hungaria, ale tiež ako Ungaria, resp. Vngaria. 


erb obce NecpalyErb obce Necpaly vychádzajúci z historickej pečate obce, ktorú poznáme podľa odtlačku na operátoch katastrálnych máp z 19.stor. má túto podobu: 
V modrom štíte strieborný zlatovlasý, zlatobradý, zlatokorunovaný a zlato prepásaný kráľ (sv. Ladislav) v pravici so striebornou halapartňou na zlatej žrdi, v pravici s krížom ukončeným zemským jablkom, sprevádzaný zlatými majuskulnými písmenami S L R V, 
Znamenie je vložené do dolu zaobleného, tzv. neskorogotického, či tiež španielskeho heraldického štítu. 
V zmysle heraldických pravidiel erbovej tvorby - osobitne pravidlá o striedaní farieb a kovov - je znamenie kovové, teda zlaté a strieborné, štít nesie jednu zo štyroch heraldických farieb - modrú.


vlajkaVlajka obce Necpaly:
ozostáva z piatich pozdĺžnych pruhov vo farbách žltej (1/7), bielej (1/7), modrej (3/7), bielej (1/7) a žltej (l/7). Vlajka má pomer strán 2:3 a končená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu. 


pečaťPečať obce Necpaly je okrúhla, uprostred s obecným symbolom a kruhopisom OBEC NECPALY. Pečať má priemer 35 mm, čo je v súlade s domácimi zvyklosťami a predpismi o používaní pečiatok s obecnými symbolmi.


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

Počasie Necpaly - Svieti.com
webygroup
ÚvodÚvodná stránka