Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Pamätníky

pamätník SNP

pamätník SNP

 
Pamätník SNP na námestí

Nachádza sa priamo v centre obce pár metrov od obecného úradu.

Autor: akad. sochár Milan Štefunko

pieskovec, 1969

 

 

 

 

Pamätník Jurajovi Lahnerovi

 

pamätník
Pamätník sa nachádza v areáli Dolného kaštieľa

Juraj (György) Lahner (* 22. október 1795 Necpaly, †   6. október 1849 Arad (Rumunsko)) jeden z generálov uhorskej revolúcie v roku 1848. Popravený spolu s ďalšími v Arade, v maďarskej literatúre spomínaní ako Aradskí mučeníci.

 

Hroby Franklinovcov

hroby Franklinovcov

hroby Franklinovcov
Nachádzajú sa na miernom terénnom vyvýšení za tzv. Franklinovským kaštieľom. 

 

 

 

 

Pamätná tabuľa Márie Hrúzovejpamätná tabuľa

Pamätná tabuľa sa nachádza v predsieni Evanjelického kostola v Necpaloch
Pamätná tabuľa Márie Hrúzovej je umiestnená vo vestibule evanjelického kostola v Necpaloch. Tabuľa bola odhalená v poslednú augustovú nedeľu roku 2000. Mária Hrúzová sa narodila 26. augusta 1791 v Necpaloch. Pokrstená bola tu, v lone našej evanjelickej cirkvi v dnes už nejestvujúcom drevenom artikulárnom kostole. Dokladom je aj zápis v starých matrikách, nachádzajúcich sa v Štátnom oblastnom archíve v Bytči. V matrike pokrstených cirkvi necpalskej zv. III., str. 207 z roku 1791 je aj záznam o krste Márie Hrúzovej (Maria Hrusz, krstená 26.8.1791, Netzpall).

Dvojjazyčný nápis na tabuli: 

Pri 150 výročí smrti pani Márie Hrúzovej, narodenej dňa 26.augusta 1791 a pokrstenej v evanjelickom kostole v Necpaloch, matky svetoznámeho maďarského básnika, Sándora Petőfiho. Literárne múzeum Petőfiho, Budapest, obec Necpaly, ev.a.v. cirkevný zbor Necpaly. 

A Necpálon 1791 Augusztus 26-an született és az evangélikus templomban megkeresztelt Hrúz Mária, a világhirü Magyar költő, Petőfi Sándor édesanyja halálának 150. évforulója emlékére Petőfi irodalmi múzeum, Budapest, Necpál község, ev.a.v. egyházközség, Necpál.
 


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

Počasie Necpaly - Svieti.com
webygroup
ÚvodÚvodná stránka